Silopi’de parmağı koptu 3 hastane 2 il dolaştı

Şırnak’ın Silopi ilçesinde parmağı bisiklet zincirine takılarak kopan Roza İ. isimli 2 yaşındaki çocuk, müdahale için 4 hastane dolaştı! Şırnak merkez ve ilçelerindeki 3 hastaneden sonuç alınmayınca küçük kız, Diyarbakır’a götürüldü. Yaşanan skandalı açıklayan CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal, “Hani sağlıkta çağ atlamıştık?” diye sordu.

PARMAĞI BİSİKLET ZİNCİRİNE TAKILDI

2024 Türkiye’sinde sağlık sisteminin ne halde olduğuna dair kahredici bir hadisenin meydana geldiğini aktaran Tanal, yaşanan dramı şöyle anlattı:

“Şırnak’ın Silopi ilçesinde yaşanan bir olay, son derece düşündürücüdür. Şöyle ki: 16 Mayıs Perşembe günü saat 19:30 sıralarında Şehit Harun Boy Mahallesi’ndeki evlerinde abisiyle bisikletle oynayan Roza İ. isimli 2 yaşındaki yavrumuzun parmağı, bisikletin zincirine takılıp kopuyor.

Aile büyükleri, hemen minik Roza’yı buz içine konulan kopan uzuvla birlikte kendi araçlarıyla Silopi Devlet Hastanesi’ne götürüyor. Buradaki doktor, “Bizde plastik cerrah yok” diyerek aileyi Cizre Devlet Hastanesi’ne yönlendiriyor.

Ambulans verilmeyen aile büyükleri, yine kendi imkanlarıyla Cizre’nin yolunu tutuyor. Cizre Devlet Hastanesi’ndeki görevliler de “Plastik cerrah uzmanı doktorumuz yok. Şırnak’a gidin” diyerek küçük Roza’nın kopan parmağına müdahale edemiyor.

DOKTORA ULAŞAMADIK!

Cizre Devlet Hastanesi’nde de ambulans talepleri, “geç gelir” denilerek karşılanmayan aile, zamanla yarışarak yine kendi imkanlarıyla kopan parmağı alarak Şırnak’ın yolunu tutuyor. Şırnak Devlet Hastanesi acil bölümünden Roza’nın girişi yapılıyor.

Küçük kızın şikayetinin iletildiği acildeki doktor, plastik cerrahi doktorunun hastanede olmadığını ve telefonuna ulaşamadığını aileye söylüyor.

Geldikleri 3’üncü hastaneden de sonuç alamayan aile büyükleri, büyük bir panikle yine kendi imkanlarıyla bu sefer Diyarbakır’ın yolunu tutuyor. Gece yarısı geldikleri Diyarbakır Devlet Hastanesi’nde doktorlar, Roza’nın parmağına müdahale ederek kopan uzvu dikiyor.

HANİ SAĞLIKTA ÇAĞ ATLAMIŞTIK

Kopan parmağa müdahale için Şırnak’ta 3 hastaneyi geride bırakıp Diyarbakır’a mı gelinmesi gerekiyordu? Acil durumlarda bir saniyenin bile kıymeti var. Hani sağlıkta çağ atlamıştık?

Atatürk döneminden miras kalan tüm fabrikaları, tesisleri, işletmeleri satan AKP iktidarının algıdan başka yaptığı bir şey yok! Çocuklarımıza, gençlerimize sahip çıkılmıyor.

Vatandaşlarımız sağlık hizmetlerine erişemiyor. Şırnak Silopi’de küçük Roza’nın başına gelen bu ibretlik hadise, ülkenin ne halde olduğunun göstergesidir. Bu arada ailenin şikayetçi olduğu bilgisini de aktaralım.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir