Altın Fiyatları Rekor Kırdı! Altın Doları Tahtından İndiriyor!

Altın Fiyatları Zirvede! Dolar mı Altın mı?

Yatırımcılar dolar ve altın arasında seçim yaparken, Çin Merkez Bankası’nın altın alımlarının hızlanması ve ABD’de enflasyonun yükselmesi altın fiyatlarını destekliyor.

Merkez bankaları da altın rezervlerini artırarak dış politika risklerine karşı korumaya çalışıyor.

Uzun vadede altının 2.550 dolar seviyesini hedeflemesi bekleniyor.

Analistler, altının yatırımcılar için cazip bir yatırım aracı olmaya devam edeceğini öngörüyor.

Son haftalarda ons başına 2.400 dolar seviyesini aşarak tüm zamanların en yüksek fiyatına ulaşan altın, adeta küresel piyasaları da etkisi altına aldı. Dünyanın en büyük altın üreticisi ve tüketicisi konumunda olan Çin de bu olağanüstü yükselişin merkezinde yer aldı.

Peki, altını bu kadar cazip kılan nedir?

Ortadoğu’daki gerilim: Bölgedeki gerilim yatırımcıları altın gibi güvenli limanlara yöneltiyor.

Ukrayna’daki savaş: Savaşın devam etmesi ve belirsizliğin artması altına olan talebi artırıyor.

Nükleer savaş endişesi: Küresel ölçekte bir nükleer savaş riskinin artması, altına olan yatırımı cazip kılıyor.

FED’in faiz oranlarını düşürme isteksizliği: FED’in faiz oranlarını düşürme isteksizliği, yatırımcıları altına yönlendiriyor.

Kıymetli madenlere artan ilgi: Son dönemde İsrail-İran arasındaki gerilimin artması da kıymetli madenlere olan ilgiyi artırdı.

Merkez bankalarının altın alım politikası: Merkez bankalarının belirsiz zamanlarda değer saklama deposu olarak külçe altına (fiziki) yönelmesi altına olan talebi artırıyor.

Çin’in altın alım politikası:

Çin Merkez Bankası, son 17 aydır rezervlerinde var olan doları çeşitlendirmek ve para birimi Yuan’ın değer kaybına karşı korunmak amacıyla en uzun süreli alım dönemine girdi. Bu durum da altın fiyatlarını yukarı çeken önemli bir faktör.

Enflasyon ve reel faiz getirisi:

ABD’de enflasyonun yükselmesi ve reel faiz getirisinin azalması da altına olan talebi artırıyor.

Dış politika riskleri ve yaptırımlar: Merkez bankaları, dış politika riskleri ve yabancı varlıkları etkileyebilecek yaptırımların potansiyeli konusundaki endişeler nedeniyle fiziksel altın rezervlerini artırıyorlar.

Altın fiyatları ne zaman düşecek?

Analistler, İsrail ile İran arasındaki gerilimin büyümeyeceği beklentisi genel olarak kabul görmeye başlansa da, enflasyonun katılık göstermesi ve ABD’de reel faiz getirisinin azalması ile altının “devrede kalmaya” devam edeceğini belirtiliyor. Uzun bir süredir takip edilen teknik bir bakış açısı ile altında 2.550 dolar seviyesinin hedeflenmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir